Get In Touch
541 Melville Ave, Palo Alto, CA 94301,
ask@ohio.clbthemes.com
Ph: +1.831.705.5448

Work Inquiries
work@ohio.clbthemes.com
Ph: +1.831.306.6725

Czy ogrodzenie jest obiektem budowlanym?

ogrodzenie

Ogrodzenie to nie tylko element estetyczny, ale także funkcjonalny, który zwiększa bezpieczeństwo i prywatność posesji. Jednak czy ogrodzenie można uznać za obiekt budowlany i czy podlega ono przepisom prawa budowlanego?

Kiedy ogrodzenie jest obiektem budowlanym?

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, obiektem budowlanym jest każda budowla lub konstrukcja, która jest trwale związana z gruntem, a także każdy obiekt inżynierii lądowej i wodnej. Oznacza to, że ogrodzenie jest obiektem budowlanym, jeśli spełnia następujące warunki:

  • jest trwale połączone z gruntem, np. za pomocą fundamentów, słupów, kotew, śrub,
  • ma charakter stały, tzn. nie jest przeznaczone do częstego demontażu lub przenoszenia,
  • ma wpływ na zagospodarowanie terenu, np. zmienia jego kształt, powierzchnię, przeznaczenie.

Nie są obiektami budowlanymi ogrodzenia tymczasowe, np. siatki, płoty, sznury, taśmy, które służą do oznaczenia granic, zabezpieczenia terenu, organizacji ruchu. Takie ogrodzenia nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia na budowę.

Jakie są obowiązki właścicieli ogrodzeń?

Jeśli ogrodzenie jest obiektem budowlanym, to właściciel musi spełnić kilka obowiązków wynikających z prawa budowlanego. Są to:

  • zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę, jeśli ogrodzenie ma więcej niż 2,2 m wysokości, jest zlokalizowane w strefie ochrony konserwatorskiej lub wpływa na bezpieczeństwo publiczne,
  • przestrzeganie warunków technicznych i estetycznych, np. odległości od granicy, wysokości, koloru, materiału,
  • dbanie o stan techniczny i estetyczny ogrodzenia, np. naprawianie uszkodzeń, malowanie, czyszczenie,
  • usuwanie ogrodzenia, jeśli jest ono niezgodne z prawem, zagraża bezpieczeństwu lub zdrowiu ludzi lub jest w złym stanie technicznym.

Warto zwrócić uwagę, że obowiązki te dotyczą nie tylko nowych ogrodzeń, ale także istniejących, które mogą być przedmiotem kontroli lub nadzoru ze strony organów administracji budowlanej.

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, która oferuje montaż ogrodzeń w Krośnie i okolicach, to zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Oferujemy szeroki wybór ogrodzeń z różnych materiałów. Wykonujemy ogrodzenia na zamówienie, dopasowując je do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.